FemPlatz: неутемељене тврдње министарке о напретку у смањењу насиља према женама и фемицида
Организација саопштила је данас да су тврдње које је протеклих дана изнела Татјана Мацура, министарка задужена за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена, да је „број жена жртава породичног насиља био најмањи у претходној години“ и да „имамо драстичан пад убистава жена када је у питању убиство у породичним околностима“, неутемељене и да нису засноване на доказима, на анализама или истраживањима.
Такође је сопштено и да „пад броја убијених жена показује да мере државе, које се односе на превентивну заштиту, као и кампање које подстичу жртве насиља и оне који имају сазнања да се насиље дешава да насиље и насилника пријаве, дају резултате“.
FemPlatz указује да доступни подаци МУП-а показују да се у протеклих пет година број случајева насиља у породици и других облика родно заснованог насиља креће између 27.000 и 29.000.
„У 2020. години било је 27.953, док је у 2024. години било 27.428 догађаја насиља, што јасно показује да је тренд стабилан и да не можемо да говоримо о смањењу насиља. Поред тога, број кривичних пријава је константно веома низак, а у 2024. години износио је 15,7% од укупно евидентираних догађаја. Ако се овоме дода и податак да је у 2023. години скоро 53% учинилаца насиља у породици осуђено на условне казне, евидентно је да се не може говорити о системским побољшањима превенције и заштите жена од насиља", наводе у организацији.
У саопштењу се напомиње да иако је тачно да је број фемицида у 2024. години био мањи у поређењу са претходним годинама, свакако се не може тврдити да је то заслуга мера које предузима држава, с обзиром на то да држава већ годинама не испуњава ни минимум на који се сама обавезала, као што је на пример, успостављање тела за праћење фемицида, које је планирано Стратегијом за спречавање и борбу против родно заснованог насиља према женама и насиља у породици.
С друге стране, како кажу у FemPlatz -у доступна истраживања нам показују да жене немају поверења у институције – истраживање Повереника за заштиту равноправности (2023), као један од четири најчешћа разлога зашто жене жртве насиља не пријављују насиље, наводе неповерење у институције (поред страха, срамоте, економске зависности од насилника). Смањење броја фемицида током једне године, у држави која није увела нове мере и која нема функционалне механизме ни институције за борбу против родно заснованог насиља, уз истовремено несмањени број догађаја насиља, може имати различите узроке, али се о њима не може говорити без озбиљног истраживања.
„Сматрамо да је непримерено да се жртве фемицида користе за прикупљање политичких поена и довођења у заблуду грађанки и грађана Србије о резултатима мера државе на превенцији насиља према женама. Такође, позивамо све институције да поступају у складу са својим надлез ностима и да не стварају илузију напретка без системских промена", напомињу у организацији.
Организација FemPlatz је је позвала институције да успоставе независан механизам за праћење фемицида; успоставе јединствен, централизован и транспарентан систем прикупљања података о насиљу према женама, укључујући и фемициде; осигурају адекватан законодавни и институционални оквир за процесуирање фемицида, препознају га у кривичним законима као тешко убиство жене, одреде сразмерне и делотворне санкције за учиниоце, као и да доследно спроводе законе и политике у овој области; обезбеде делотворну процену ризика у пријављеним случајевима родно заснованог насиља према женама, ефикасну заштиту и информисање жртава.