Високе и средње концентрације амброзије још наредне три до четири недеље
Последњих недеља мониторинг Агенције за заштиту животне средине бележи повећане вредности концентрације амброзије широм Србије. Како бисмо сазнали какво је стању у Панчеву, обратили смо се Заводу за јавно здравље Панчево, који врши мониторинг полена. Из те здравствене установе су нам одговорили да због квара на уређају за узорковање полена, Завод за јавно здравље није прикупљао податке о концентрацији полена од 22. августа до 12. септембра ове године.
Како су нас обавестили, уређај је поправљен, тако да ће податке о концентрацијама амброзије од 12. до 18. септембра објавити наредне недеље, као и прогнозу за наредни период.
Последњи подаци Завода од 15. до 21. августа, показују да концентрације амброзије не прелазе средње вредности, са максималном концентрацијом од 89 поленових зрна/м3 ваздуха, регистрованом 19. августа.
Прим. др Дубравка Николовски, специјалисткиња хигијене из Завода за јавно здравље Панчево, каже да се амброзија ове године у ниским концентрацијама појавила у другој половини јула, што је уобичајен период почетка њене полинације.
Повишене концентрације амброзије у последњих десет година регистроване у периоду од 31. до 41. календерске недеље, те се према том тренду могу очекивати високе и средње концентрације још наредне три до четири недеље, наводи др Николовски.
Подаци о тренду броја пацијената са алергијским реакцијама се прикупљају сезонски, након завршеног периода испитивања. Ови подаци се објављују у сезонским извештајима (фебруар-април, мај-јул, август-октобар).
У другом сезонском извештају за период мај-јул уочена је значајна повезаност концентрација амброзије и броја оболелих од алергијског ринитиса (766) који су регистровани у Општој болници Панчево.
„Полен амброзије изазива алергијске реакције које се јављају пре свега у горњим дисајним путевима. То су осећај свраба и пецкања у носу и очима, интензивно кијање и сузење и црвенило очију, обилна секреција из носа, понекад отежано дисање и кашаљ, а тежи облици могу бити праћени раздражљивошћу, главобољом и нападом брохнијалне астме. На кожи се могу јавити и промене у виду црвених печата и свраба. Алергијски ринитис, коњунктивитис и астма су болести за чија погоршања је амброзија директно одговорна“, наводи докторка.
Амброзија се јавља чешће на запуштеном, али и на култивисаном, обрадивом земљишту, где спречава развој других биљака. Најчешће се може видети поред путева. У граду је за уклањање амброзије надлежно ЈКП „Зеленило“ Панчево, али како скреће пажњу докторка Николовски, амброзију треба да уништавају и сви власници који је уоче на свом земљишту јер је редовно кошење траве, посебно пре цветања амброзије једна од важних превентивних мера.