Како јавне установе (не) комуницирају са грађанима и грађанкама

Током највеће хаварије у последњих 10 година на цевоводу којим се Град Панчево снабдева водом, из градског Завода за јавно здравље мук

Јавноздравствена установа није обавестила јавност о резултатима мониторинга пијаће воде, а нашем медију је није доставила на увид те јавне извештаје

Од 13. фебруара, Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација" Панчево, путем сајта у пет наврата објављивало је саопштења о радовима на санацији цевовода којим се Град снабдева водом, обавештавајући их да ће због радова доћи до смањеног притиска у водоводној мрежи у Панчеву и јужним селима. Такође, како су навели у четири саопштења, као последица промењеног режима струјања воде у цевима у Граду краткотрајно се може јавити обојеност воде, која испирањем брзо нестаје и како тврде, не утиче на хемијску и биолошку исправност воде.

Радови су већ тог, 13. фебруара, како је писало у саопштењу, требало да буди завршени, али се санација због проширења обима посла и компликованог приступа око радова на санацији водовода, продужила током још најмање десет дана.

Водовод је крајем прошле радне недеље издао и саопштење у којем истичу да то предузеће већ двадесетак дана улаже ванредне напоре да санира хаварије на главној доводној цеви воде за Град која пролази испод Тамиша, а што последњих недељу дана примећују и грађани Панчева по смањеном притиску воде током дана у моментима док је та цев затворена и Град се снабдева само преко цеви која иде преко моста.

,,Проблем и специфичност ове хаварије је та што се испоставило да није једна већ више хаварија са обе стране кеја и на изузетно великој дубини поред самог Тамиша, дакле у нивоу подземне воде што јако отежава радове и изискује сложеније напоре радника водовода на санацији цеви. Проблем су и ниске температуре које представљају велики изазов за стручњаке Водовода које улажу максимум да скрате рокове завршетка санације и грађанима пруже одговарајући притисак и ниво услуге водоснабдевања. Дан пред Сретење , радови су трајали до 4.30 ујутру , по снегу и великој хладноћи и радници нису напуштали градилиште док се посао не заврши , обезбеђујући на тај начин уредно водоснабдевање Панчева за време празника. Очекујемо да ће ако не данас, а оно најкасније до петка бити завршен нејвећи део посла после кога би режим притиска убудуће био стабилан", пише у саопштењу.

Даље су навели да је цев која им задаје проблеме од челика, пречника 800мм и положена је пре 40 година, али због близине Тамиша и променљивог режима ваздух-вода је убрзано кородирала и неопходно је да се у скорије време замени  јер као таква више није поуздана и представља велики ризик по снабдевање града водом. Навели су и да је додатни проблем то што је положена на дубину од седам метара и што су хаварије у непосредној близини Тамиша.

На крају су закључили да је у питању хаварија за коју могу да кажу да је сигурно највећа у последњих 10 година.

У међувремену су се на друштвеним мрежама и међу грађанима и грађанкама Града Панчева појавиле сумње да је вода исправна, али осим саопштења Водовода, у стилу ,,верујте нам на реч", без резулатата анализа, информација из других јавних установа и институција није било.

Нико из Града Панчева или Завода за јавно здравље Панчево, који иначе и ради анализе пијаће воде, није се удостојио да грађане и грађанке обавести о резултатима мониторинга пијаће воде и пружи им релевантне информације.

На сајту Завода за јавно здравље нема резулата мониторинга пијаће воде, а на наше питање о резултатима последњих анализа и евентуалних ванредних мониторинга пијаће воде, из Завода су нам одговорили да та здравствена установа сваки месец узоркује и испитује по 100 узорака воде за пиће из дистрибутивне мреже и 38 узорака са постојења за прераду воде (сирова вода, резервоар, потис) ЈКП „Водовод и канализација“ Панчево. Последње узорковање воде за пиће у граду Панчеву је било 18. фебруара, а ново је било по плану да се обави јуче, 24. фебруара, када су нам и послали мејл. Обавестили су нас и да ванредног узорковања воде није било и да досадашњи извештаји о испитивању воде за пиће из дистрибутивне мреже града Панчева током 2025. године показују да су сви узорци безбедни.

Осим одговора на питања, од Завода смо затражили и извештаје о резултатима хигијенске и здравствене исправности воде за пиће, али их нисмо добили, уз објашњење да их можемо затражити од ЈКП „Водовод и канализација“ и санитарне инспекције, којима Завод доставља извештаје. На нашу констатацију да Завод као аутор извештаја и орган у којем је информација настала први има обавезу да јавности пружи информацију од јавног значаја, као и да у складу са Законом о слободном приступу информацијама од јавног значаја има обавезу да јавности пружи информације које се односе на угрожавање, односно заштиту здравља становништва и животне средине, нисмо добили одговор.

Закон о о слободном приступу информацијама од јавног значаја, члан 4:. „Сматра се да оправдани интерес јавности да зна, из члана 2. овог закона, постоји увек када се ради о информацијама којима располаже орган власти које се односе на угрожавање, односно заштиту здравља становништва и животне средине, а ако се ради о другим информацијама којима располаже орган власти, сматра се да оправдани интерес јавности да зна, из члана 2. овог закона постоји, осим ако орган власти докаже супротно".

С обзиром на то да нам јавни извештаји нису достављени, затражићемо их од Завода путем захтева за приступ информацијама од јавног значаја.

Такође, последњих дана је приметно велико загађење ваздуха у Граду Панчеву, али нисмо приметили да се ова јавноздравствена установа, чија је основна улога очување и заштита здравља људи, иједном огласила и издала препоруке грађанима и грађанкама како треба да се понашају у случају јаког загађења вазуха. То није учинила ни градска власт.

Ивана Предић

Subscribe
Обавести ме о

0 Коментари
Старији
Најновији Најпопуларнији
Inline Feedbacks
View all comments
0
Оставите ваш коментар о овој теми.x
PANpress