Из џепова грађана више од 1,8 милијарди динара за изборе
Након што је, после низа перипетија, Републичка изборна комисија прогласила 11 кандидатура за председничке изборе 2. априла, коначно је постало познато и колико ће пара из буџета ићи сваком кандидату. Сума новца одређена за председничке изборе налази се „расута” у Закону о буџету за 2017. године (под шифром 7055 – Избори за председника Србије); када се све сабере, председнички избори коштаће грађане Србије милијарду и 813 милиона динара, од чега је 641,8 милиона намењено изборној кампањи (под називом „дотације невладиним организацијама”).
Ова бројка за кампању такође је законом одређена – члан 20 Закона о финансирању политичких активности каже да се за трошкове изборне кампање обезбеђује 0,07 одсто пореских прихода буџета Републике Србије. У 2016. порески приходи су били 916,8 милијарди, па 0,07 одсто од тога износи тачно 641 милион и 760 хиљада динара.
Од остатка новца, до поменутих 1,81 милијарди, највише одлази за буџет Народне скупштине и њене стручне службе (1,1 милијарда), потом за буџет Управног суда (28,2 милиона) и за Агенцију за борбу против корупције (12,6 милиона).
Дакле, председнички кандидати ће поделити 641,8 милиона за изборну кампању. Члан 21 поменутог Закона о финансирању политичких активности налаже да се половина ове суме равномерно расподели свим кандидатима у првом кругу. Дакле, сваки кандидат ће добити 29 милиона и 171 хиљаду динара, под условом да освоји најмање један одсто гласова на изборима.
Ако у томе не успе, мора држави да врати сав износ који је добио, а ако то не уради, држава ће се наплатити из јемства које је сваки кандидат дужан да положи (новац, банкарска гаранција, државне хартије од вредности, или стављање хипотеке – све у висини средстава које је држава определила сваком кандидату).
Преостала половина новца иде кандидату који победи у првом кругу избора, а ако буде другог круга, тих око 321 милион динара деле се подједнако на оба кандидата која прођу у други круг. Према томе, победник председничких избора 2017. године може из буџета добити најмање 189,6, а највише 350 милиона динара (ако победи у првом кругу).
Према Закону о фининасирању политичких активности, средства намењена кампањи уплаћују се у року од пет дана од дана проглашења свих изборних листа. У складу с тим, кандидати за председника требало би да су новац из јавних извора добили најкасније 22. марта.
Опширније на линку.