Притисци на просветне раднике током протеста и блокада

Од анонимних пријава, кроз медијско блато, до избушених гума и смене

Последњих недеља, школе полако излазе из блокада, и тренутно су у обустави Медицинска школа и Гимназија, где деца блокирају школу, док поједини професори држе часове

Након ступања студената у блокаду, просветни радници били су први који су стали уз њих, а велики број школа и ученика широм Србије обуставио је наставу.

Након што је прво полугодиште скраћено за недељу дана деци у Србији, а ученицима у Војоводини продужен је распуст у јануару, због како је тада навело Министарство просвете „очувањa здравља, безбедности и добробити свих учесника у образовању“, велики број школа у Панчеву није отпочео радно друго полугодиште, или су након само неколико дана или недеља обуставили наставу.

До сада Министарство просвете Републике Србије није званично донело допис којим се потврђује да су школе у Србији безбедне.

Наставни колектив Медицинске школе „Стевица Јовановић“ послао је захтев надлежним институцијама града Панчева како би добили гаранцију о безбедности њихове школе, али званичан одговор нису добили.

У једном периоду, готово све средње школе су биле у блокади, а настава је потпуно обустављена и једном делу основних школа, док су неке имале наставу са часовима од 30 минута, и мањи број од 45 минута.

Последњих недеља, школе полако излазе из блокада, и тренутно су у обустави Медицинска школа и Гимназија, где деца блокирају школу, док поједини професори држе часове.

Током блокада, континурано просветни радници трпе различите врсте притисака. Како за Панпрес каже Никола Ћурчин, потпредседник Независног синдиката просветнх радника Србије, притисци на просветне раднике, спроводе се од новембра прошле године на више начина и од више различитих актера.

,,Од стране највиших функционера Републике Србије, Министарства просвете, претњама отказима, злоупотребом просветних инспекција, и на крају незаконитим умањењем зарада. Такође, поједини директори у сарадњи са представницима локалне самоуправе и страначким функционерима владајуће странке су на сваки начин покушавали да притискају запослене да не учествују у масовним обуставама рада, претњама кривичним пријавама, поготову у основним школама, као и притиском на чланове њихових породица ако раде у јавном сектору, или на неки други начин“, наводи Ћурчин.

Драстичан пример пример притисака и застрашивања десио се Жељку Савановићу, професору у Пољопривредној школи „Јосиф Панчић“ Панчево. У ноћи између 23. и 24. марта, на његовом комбију који је био паркиран у дворишту школе, ножем су избушене све четири гуме.

Професор Савановић каже за наш портал да је сумња да је овај догађај последица његовог активизма и подршке студентима.

„Тим комбијем сам превозио душеке за студенте, носио им пиће. Такође, организовао сам потписивање за штрајк у школи, тако да претпостављам да има везе са тим. Никада се у животу нисам ником замерио, помажем колико год могу, председник сам и синдиката у школи“, објашњава Савановић.

Он додаје да је необично што те вечери нису радиле камере, које иначе раде, и каже да је поднео кривичну пријаву против НН лица.

Једна од избушених гума на комбију професора Жељка Савановића

Осим што држи наставу, Савановић је и заменик директора, координатор за практичну наставу и управник школске економије, као и председник синдиката средњих стручних школа „Форум“ Пољопривредне школе. Наводи да притисци од директорке трпи од септембра, посебно од када је конкурисао за директора, због чега је поднео кривичну пријаву против директорке.

Након што је Иницијатива „Одбранимо Теслу“ покренула акцију прикупљања новца за куповину четири нове гуме за комби професора Савановића, за само неколико дана прикупљено је 48.000 динара.

Професори и ученици у медијском блату

Због обустављања наставе, професори, наставници, али и ученици били су мета и прљаве медијске кампање панчевачког портала блиског власти.

Никола Ћурчин наводи да је медијски линч посебно значајан проблем и вид притиска на наставнике и учитељице, који предводи веб портал epancevo, финансиран јавним новцем свих грађана.

„То је био још један начин ужасног разрачунавања са просветним радницима таргетирањем и лажним вестима“, каже Ћурчин.

Жртве медијске хајке, били су наставници, професори, али и ученици, основних школа „Ђура Јакшић“ из Панчева, и школе „Доситеј Обрадовић“ из Омољице, и панчевачких средњих школа - Гимназије „Урош Предић“, Медицинске школе „Стевица Јовановић“ и Техничке школе „23. мај“.

Након што је о професору Техничке школе „23. мај“, портал epancevo објавио текст у којем га дискредитује,  колектив Техничке школе у саопштењу од краја марта, најоштрије је осудио писање тог портала и изношење неистина и личних интерпретација поводом догађаја испред Градске управе Панчево.

„Именом и презименом наведени су поједини просветни радици, укључујући и нашег колегу, без икаквих доказа и аргумената, чиме је ЕПА.рс, као и његов уредник, Александар Ћупић, нарушио њихов углед и част. Навођењем личних података нашег колеге, његовог материјалног статуса и места запослења, као и његове породице, показана је очигледна зла намера таргетирања и дискредитовања не само њега, већ и других просветних радника у Панчеву, те је овим чланком, горе поменути, јасно потврдио своје морално посрнуће и немоћ да се са актуелном друштвеном ситуацијом избори на објективан и професионалан начин“, саопштили су и позвали су надлежне да реагују.

Институције нису реаговале, али је како нам је рекла Зорица Прпа, психолошкиња у средњој Техничкој школи ,,23 мај“, колега који је био мета портала, предузео одговарајуће правне кораке.

Током девет недеља колико је ова школа била у обустави и штрајку, како каже наша саговорница, притисци су били константни – од извртања чињеница, смањивања плата, покушаја да се родитељи окрену против професора, што је на крају све то довело до тога да се настава обнови. Тренутно се у тој школи одржавају часови у трајању од 35 минута.

Колектив Медицинске школе Панчево на једном од протеста

Половином децембра, у медијском блату нашли су се и ученици и професори Гимназије, али и Медицинске школе, а објављени су чак и њихови бројеви телефона.

„Непотписани текст објављен на порталу epancevo, обилује клеветама и личним интерпретацијама. Због тога је изазвао револт ученика и родитеља, као и наставника наше школе, јер показује злу намеру и инструментализацију догађаја, нарочито јер су у тексту поменути ученици и предавач (објављена њихова имена, па и број  телефона), чиме се озбиљно угрожава  безбедност малолетних лица, као и кршења права приватности наших колегиница", навео је тада колектив Медицинске школе у саопштењу.

Политичка контрола уместо безбедности и квалитета рада школа

Осим наведених притисака, Ћурчин истиче и подношење анонимних пријава, претње кривичним пријавама, таргетрање наставника и школа, од стране истакнутих страначких активиста владајуће странке, који су се лажно представљали као родитељи, или злоупотребљавали позицију родитеља.

„Ни једног тренутка носиоци јавне власти, на републичком и локалном нивоу нису се бавили побољшањем безбедности ученика и наставника, већ бескруполозним и неодговорним заташкавањем проблема супротно интересима свих учесника образовно-васпитног процеса“, каже Ћурчин.

Он наводи и последњи такав пример противправне смене директора у ОШ „Доситеј Обрадовић" у Омољици, где како каже ништа није урађено три месеца да одговорни у локалној самоуправи поправе стање противпожарне заштите, како би се успоставио нормалан рад школе.

„Тај проблем су искористили да наметну одборника власти за вршиоца дужности школе. Дакле, директна политичка контрола као императив, уместо безбедности и квалитета рада образовних установа“, закључује Ћурчин.

Притисци су довели до тога да већина школа које су биле у обустави, сада ради, неке 30, 35, а неке и 45 минута. Према незваничним подацима, већинска обустава наставе је за сада у Гимназији и Медицинској школи, где ученици блокирају наставу, а поједини професори држе наставу.

 

 

Ивана Предић

Subscribe
Обавести ме о

0 Коментари
Старији
Најновији Најпопуларнији
Inline Feedbacks
View all comments
0
Оставите ваш коментар о овој теми.x
PANpress