Поступци Агенције за борбу против корупције против 24 функционера из Града Панчева
Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) објавио је базу Поступака против функционера, које је Агенција за борбу против корупције водила против њих у Србији, са скоро 2.800 поступака.
Међу њима је и 24 функционера и функционерки из Града Панчева.
Поступци су у већини случајева покренути због кашњења са извештајем о имовини, али има и случајева сукоба интереса. Донета је једна пресуда због кривичног дела непријављивање имовине и прихода, покренуто неколико прекршајних поступака, од којих су поједини решени, неки од њих и изрицањем новчаних казни.
Међу функционерима против којих је Агенција покренула поступак су Саша Павлов, градоначелник Града Панчева, Павле Раданов, бивши први човек града, поједини бивши чланови Градског већа, Слободан Овука, бивши директор Дома здравља Панчево, Никола Ћурчин, актуелни директор средње Електротехничке школе Никола Тесла, неколико функционера Транснафте и Петрохемије и други.
Поступци су покренути од 2011. до 2018. године.
Против Миланка Андрејића, који је био члан Градског већа Града Панчева, 2011. године подигнута је кривична пријава због непријављивање имовине или давање лажних података. Он је 22. маја 2014. правоснажно осуђен на казну затвора у трајању од три месеца коју ће издржавати код куће, уз електронски надзор.
Током 2013. године започети су поступци против Милана Станојковића, Зорана Тасића, Недељка Мартиновића, Слободана Овуке, Клаудије Јанковић.
Милан Станојковић, члан Градског већа, прошао је без прекршајне пријаве и добио само меру упозорења због непријављивање сукоба интереса.
Исто је прошао и Зоран Тасић, начелник Јужнобанатског управног округа Панчево због непреношења управљачких права.
Само са мером упозорења завршен је и поступак против Недељка Мартиновића, судије Вишег суда Панчево због кашњења са извештајем о имовини.
Због истог основа Слободану Овуки, тадашњем директору Дома здравља Панчево, изречена је мера упозорења, али и покренута прекршајна пријава. Међутим, поступак је због застарелости обустављен 2015. године.
Мера упозорења 2013. године изречена је и Клаудији Јанковић, чланици Управног одбора Петрохемије Панчево, против које је вођен поступак због кашњења са извештајем о имовини.
У 2014. години поступак је покренут против Јасмине Вечански, тада директорке Културног центра Панчево, због сукоба интереса и непријављивање сукоба интереса. Изречена јој је мера јавног објаљивања одлуке о повреди закона.
Агенција за борбу против корупције покренула је 2014. године поступак против Слободана Мараша, члана Управног одбора ЈП Транснафта Панчево, због кашњења са извештајем о имовини и изрекла му меру упозорења.
Током 2015. године покренуто је неколико поступака против панчевачких функционера. Против Драгана Грујичића, члана Градског већа, поднета је прекршајна пријава због кашњења са извештајем о имовини. Поступак је решен 2016. године, изрицањем новчане казне од 20.000 динара.
Помоћник помоћник покрајинског секретара Оливер Петковић, Завод за јавно здравље Панчево, због кашњења са извештајем о имовини, 2015. године добио је од Агенције за борбу против корупције меру упозорења.
Исте године против Павла Раданова, бившег градоначелника Града Панчева, због кашњења са извештајем о имовини покренута је прекршајна пријава. Поступак је обустављен 2017. године због застарелости.
Против Предрага Патића, тадашњег члана Градског већа поднета је 2015. године прекршајна пријава због кашњења са извештајем о имовини, а подаци о исходу поступка, како стоји у ЦИНС-овој бази, тренутно нису доступни.
Актуелном градоначелнику Саши Павлову, 2015. године, изречена је мера упозорења и покренута прекршајна пријава кашњења са извештајем о имовини. Информација о исходу поступка тренутно није доступна.
Против члана Надзорног одбора Транснафте Панчево, Ђуре Кнежевиће, због ванредног пријављивања имовине, поднесена је прекршајна пријава 2015. године, а поступак је решен годину дана касније изрицањем новчане казне од 50.000 динара.
Агенција је покренула поступак, и изрекла меру упозорења и помоћнику министра Дарку Минићу, ЈП Транснафта Панчево, због кашњења са извештајем о имовини 2015. године.
У 2017. години покренути су поступци против четири градска функционера. Члановима Надзорног одбора Петрохемије, Панчево Владимиру Копрившеку, Горану Стојилковићу, Шандору Амбрушу, као и директору предузећа Миши Булајићу изречена је мера упозорења због кашњење са извештајем о имовини.
Ове године покренут је један поступак против Николе Ћурчина, директора Електротехничке школе Никола Тесла Панчево, због сукоба интереса, због чега је покренут и поступак за његово разрешење.