Цензурисана уметност
На вечери поезије под називом „Кроз стихове и риме“ одржаној у понедељак, 10. фебруара, у Галерији савремене уметности Панчево, наступили су млади песници, као и музички извођачи. То је прва у низу поетских вечери које ће бити организоване у неколико градова у Србији.
Организатор Вечери поезије Александар Станић, рекао је за медије у сусрет догађају да је да идеја да се млади песници из градова широм Србије умреже, подрже и промовишу.
Иако је у питању уметност, која у самој својој суштини подразумева слободу, у овом случају учесници су имали одређена ограничења.
Наиме, током договора око учешћа у програму, организатор Александар Станић, је како смо сазнали од појединих учесника, затражио од свих учесника да се током вечери уздрже од перформанса који алудирају на протесте.
Како стоји у поруци прослеђеној учесницима, у коју смо имали увид, организатор пише да су га звали из Града Панчева и нагласили да на вечери поезије не буде црвених руку, ћутања или перформанса који алудирају на протесте који трају.
Такође, од једне учеснице је тражио да измени послату песму. Она је нагласила да је једна њена песма везана за тренутну ситуацију и да не би волела да је мења, али јој је организатор рекао да ће је променити.
Како су неки од учесника ову комуникацију протумачили као цензуру, одбили су да учествују на вечери поезије, а своје учешће су како наводе повукли и због непрофесионалне комуникације.
Један од песника који је повукао учешће на Вечери поезије, каже за наш портал да је то учинио јер није желео да учествује на било каквом догађају где се цензурише било које дело. Он додаје да од њега није затражено да измени песме, али да сматра да поезија не би требало да буде цензурисана под било каквим коментаром да ће се протумачити на одређени начин, јер у поезији постоји безброј начина за тумачење стихова, и то нико не може да контролише.
У разговору за наш портал Александар Станић каже да манифестацију организује сам и да није желео да Вече поезије има било какву политичку конотацију.
,,То је био мој лични захтев, да не буде политизације нити икакавих перформанса. Не желим да се било какви политички ставови износе на Вечери поезије, па ни подршка студентима”, рекао је Станић.
Ипак, Вече поезије није прошло без политичара. Као специјални гост вечери најављен је Дарко Јешић, градски већник за културу и омладину, који је према објавама СНС-а и медија активан у тој странци, а такође је и писац.
У вези са молбом једној учесници да измени једну песму, Станић каже да се тема њене песме није уклапала у концепт који је предвиђао рецитовање љубавних песама, о чему су учесници и обавештени. Ипак, поједини учесници су нам потврдили да организатор није прецизирао да песме буду љубавне, и да песме које су селектоване нису биле само љубавне.
На питање о поруци где наводи да су из града Панчева тражили да на вечери поезије не буде црвених руку, ћутања или перформанса који алудирају на протесте, Станић каже да је постојала молба од стране представника Галерије савремене уметности да не буде перформанса како се изложбене слике не би оштетиле, као и да број посетилаца не буде више од 50.
,,И ја сам то јасно назначио учесницима. Град Панчево је подржао ову манифестацију тако што су уступили бесплатно простор и хвала им на томе што су дали подршку између осталог и студентима и младима који ће се представити на Вечери поезије”, наводи Станић.
Како бисмо сазнали ко је из Града Панчева и због чега учесницима упутио захтев да ни на који начин не изражавају свој став у вези са протестима, упутили смо питање Дарку Јешићу, али он није одговорио на наш позив и поруку.
Одговор смо покушали да добијемо и од Немање Богданова, директора Културног центра Панчево, установом која управља Галеријом савремене уметности, али ни са њим нисмо имали више среће.